Csikecomb tartósítása üvegben
Csikecomb konzerv
in

Csirkecomb konzerválása

Tartósítsunk csontos csirkecombokat üvegben

A csikecomb mindenféle tartósítószer vagy adalék anyag nélkül rendkívül egyszerűen tartósítható befőttesüvegben. A kész csikecomb konzervet akár évekig hűtés nélkül is eltarthatjuk a kamrapolcon.

A csirkecomb konzerválásához kizáróla a magasnyomású befőzőedény (CANNER) alkalmas. Ne próbálkozzunk dunsztolással, sütővel, befőzőautómatával, pláne mosogatógéppel!

Csontos csirkecomb konzerv recept

Egy 720ml-es üvegbe általában 3 – 4 közepes méretű alsó- vagy 6 felsőcomb fér.

A csirkecombok számának megfelelő mennyiségű üveget készítsünk elő.

Csikecomb tartósítása üvegben

Csontos csirkecomb konzerv

Kredits Kriszta
5 csillag 1 szavazat
Előészítési idő 10 minutes
Konzerválási idő 1 hour 10 minutes
Összesen 1 hour 20 minutes
Mennyiség 1 720 ml-es üveg

Eszközök

  • Pressure canner Nyomás alatti konzerváló edény (CANNER)
  • Befőttes üveg
  • Befőttes üveg tető Új, elmosogatva

Hozzávalók  

  • 4 csirkecomb (lehet alsó, vagy felső is csontokkal együtt)

Elkészítés 

  • Készítsük elő a befőttes üvegeket és tetőket. Legyenek tiszták, de nem kell sterilizálni őket.
  • Mossuk meg a csirkecombokat, ha szükséges válasszuk szét a csirkecomb alsó és felső részét, hogy beleférjen az üvegbe. A felesleges zsírt és egyebet vágjuk le a combokról, de a bőre és a csontja is maradjon rajta.
  • A combokat a húsos résszel lefelé helyezzük az üvegbe (általában 4 db fér egy üvegbe)
  • 0.5 - 1 dl vizet töltsünk minden üvegbe. (a többi folyadék a csirkéből fog kifőni)
  • Ecetes kendővel töröljük körbe az üvegek száját és zárjuk le őket a tiszta fedőkkel.
  • Helyezzük a CANNER aljába a rácsot. Helyezzük rá az üvegeket. Ha két sorba teszünk üvegeket, a sorok közé is tegyünk egy rácsot.
  • A CANNER-t 3 liter vízzel és 1 dl ecettel töltsük fel. Zárjuk le a CANNER-t. A nyomásszabályozót még ne tegyük fel.
  • Kezdjük el a CANNER melegítését és szellőztessük 10 percig (engedjük, hogy a szelepen 10 percig távozzon a gőz).
  • 10 perc után tegyük fel a nyomásszabályozót és várjuk meg, amíg a nyomásmérő 10 psi-t mutat. Ilyenkor szépen "ring" a nyomásszabályozó.
  • Ekkor állítsuk az időzítőt 70 percre, a hőmérsékletet csökkenthetjük, de ügyeljünk rá, hogy a nyomás soha ne csökkenjen 10 psi alá.
  • Az idő letelte után kapcsoljuk ki a melegítést és várjuk meg, míg magától lehűl az edény. Ezt a biztonsági szelep visszaesése jelzi. A nyomásmérő ilyenkor 0 -t mutat.
  • Várjunk még kb. 10 percig, majd nyissuk ki a CANNER-t és üvegfogó csipesszel vegyük ki az üvegeket. Vigyázzunk, még nagyon forró a CANNER is és az üvegek is.
  • Az üvegeket hagyjuk szobahőmérsékleten kihűlni. Majd törlés és feliratozás után mehetnek a kamrapolcra.

Megjegyzés

Az így elkészült csirkecomb konzerv addig tartható el, amíg az üvegben a vákuum tart. Akár évekig is. Fontos azonban tudni, hogy az állás során a konzervek folyamatosan veszítenek élvezeti értékükből. Változhat a színük, illatuk, textúrájuk, ízük. Ezért mindig ajánlatos a házilag készült konzerveket 1 éven belül elfogyasztani.
Fogyasztás előtt érdemes minden húskonzervet 10 perces hőkezelésnek (sütésnek, főzésnek) alávetni. 
Kulcsszavak csirkecomb, hús konzerv
Kipróbáltad már ezt a receptet? Mondd el, hogy tetszett!

 

Ilyen a konzerv csirkecomb felbontás után:

Szaftos, omlós, ízletes. Az ízanyagok mind az üvegen belül maradtak, a csontokból is minden jóság kifőtt és az üvegben maradt.
A húst körülvevő lét azok is imádni fogják, akik egyébként ízetlennek találják a csirkehúst. A hús a csontról könnyedén leválik, de nem főtt szét.
A csontot azért törtem el, hogy látszódjon, valóban mennyire megfőtt a husi.

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

  1. 5 stars
    Kedves Krisztina!

    Szeretnék érdeklődni, hogy csirke aprólékból, és belsőségből (nyak, fej, láb, farhát, szív, máj stb) lehet-e esetleg biztonságos konzervet készíteni, és ha igen, akkor milyen módszerrel. Ezek a csirke „alkatrészek” elég sok helyet foglalnak a fagyasztóban, és szeretnék valamilyen alternatívát találni a téli tárolásra.

    A segítséget előre is megköszönve: Káli Mária

    • Kedves Mária!
      Csirkeaprólékból is készülhet biztonságos konzerv.
      Én az ilyesmiből levest főzök. A húst, ami nagyobb darabokban lejön a csontról, lefejtem és elosztom az üvegekben.
      A nyakat, ilyesmit csontosan teszem a konzerves üvegbe. Felöntöm a húslevessel és 20 percig cannerben konzerválom.

      Elkészíthető egyébként úgy is, hogy az aprólékot nyersen beleteszed az üvegbe, fűszerezed, mintha húslevest készítenél és a fenti recept szerint konzerválod a cannerben.
      Ebben az esetben 80 perc a konzerválási idő.

      Pörkölt is készíthető belőle, de én ilyet még nem csináltam aprólékból.

        • Abban az esetben, ha a forró módszerrel dolgozol, igen. Ez azt jelenti, hogy a pörköltet forrón szeded az előmelegített üvegekbe és a cannerben lévő vizet is előmelegíted kb. a pörkölt hőfokára. (Így az üveg sem reped meg.) És így forrón kezded el a konzerválást.

          Azt meg kell említenem, hogy mivel az amerikaiak nem esznek a miénkhez hasonló csirkepörköltet, az USDA nem vizsgált csirkepörkölt konzervet, így nincs rá hivatalos ajánlás.

  2. Kedves Kriszta!

    Még egy általános kérdésem lenne a canner-rel kapcsolatban. A canner.hu-n elérhető oktató videóban nem szerepel, hogy a konzerválás során a konzerválás előtt a nyomásszabályozót levéve tíz percig „szellőztetni” kell a canner-t, és csak ezt követően kell visszahelyezni a nyomásszabályozót. Majd ezt követően kell megvárni, hogy elérje a megfelelő nyomást a készülék, és megvárni, amíg letelik az adott étel konzerválási ideje. Melyik a helyes eljárás, és befolyásolja-e a biztonságos konzerválást, ha nem történik”szellőztetés”?

  3. Kedves Krisztina, nagyon köszönöm a hasznos recepteket, rengeteget tanulok belőlük. Ami nálam más, és ehhez kellene alkalmazkodnom, az a saját házi húsok témája. Nálunk a csirkék szabadon rohangálnak, és olyan a csontjuk, hogy nemhogy kézzel nem törhető, de semmivel, komolyan. Vizet nem eresztenek, a húsuk szálkásabb, izmosabb. Ugyanez a helyzet a szabadon legeltetett birkákkal, dagonyázó és szabadban turkáló malacokkal. Van esetleg erre vonatkozó tapasztalat a konzerválásnál?
    Előre is köszönöm: Móni

    • Kedves Móni!
      Nem gond, ha kevesebb levet enged a hús konzerválás során. Mindegy, hogy szabadon tartott, vagy vásárolt húst dolgozol fel, a technológia nem változik.
      A hús állaga természetesen nem lesz ugyanolyan, de bármilyen konyhatechnológiát alkalmazol, a szabadtartású csirke húsa mindig egészen más, mint a boltban vásárolt csirkehús.
      A lényeg, hogy mindig tartsuk be a receptben előírtakat, akkor baj nem lehet.
      A csontok a konzerválás után vállnak porhanyóssá.

      Jó étvágyat!

Tetszett a recept?

362 Pontok
Upvote Downvote