paradicsomlé télrira - recept
paradicsomlé télrira - recept
in ,

Paradicsomlé télire

Kaptam 40 liter paradicsomlevet a Nagykőrösi Konzervgyárból. Az áldás váratlanul ért ráadásul délután 6 óra körül és azt az instrukciót kaptam, hogy még a mai napon fel kell dolgoznom, ha nem akarom, hogy megbuggyanjon. Persze, hogy nem akartam, így gyorsan nekiálltam. Üvegeket mostam, feltettem a levet forrni és előkészítettem az automatákat. Ekkora mennyiséggel csak egyszerre két gép haszálatával jutottam előre. Az egyik gépem a szokásos elekromos befőzőautomata volt, a másik pedig a jó öreg „konzervgyáros”. Így legalább volt alakalmam összehasonlítani a két módszert gyorsaságban, végeredményben is.
Este 10 órára a pulton sorakozott 47 db 720 ml-es és 13 db 1 literes üvegben a 100% biztonságosan befőzőtt, sűrű, finom paradicsomlé. Így magában mi viszonylag ritkán fogyasztjuk, általában szószokhoz, ketchuphoz, lecsóhoz, húsgombóchoz és töltöttpaprikához szoktam használni. Ezért, amikor befőzök apránként teszem el és mindig a megfelelő hozzávalókkal együtt, készrefőzöm és úgy kerülnek a kamra polcra. Idén ez most másként lesz. A kész paradicsom levet (inkább már szósz sűrűségű) fogom apránként kibontani és hol néhány üveg lecsót, hol néhány üveg paradicsomos húsgombócot vagy ketchupot készítek, amit szintén befőzök és a kamrapolcon tárolok.

Paradicsomlé elkészítése:
1. Ha nincs olyan szerencséd, hogy egyenesen a konzervgyárból szerezz forró, sűrű paradicsomlevet, akkor kezd a paradicsomok alapos megmosásával.

2. Közben egy lábosban forralj vizet.

3. Néhány 30-40másodpercre mártsd a paradicsomokat a forró vízbe, majd dobd őket jéghideg vízbe. Így könnyen lehúzhatod a paradicsom héját és a kezedet sem égeted meg.

4. A paradicsomokat vágd fel. Vágd ki a kemény középső szárrészt és kapard ki a magokat. A paradicsom húsát kockázd fel és tedd egy nagy fazékba.

5. A fazekat melegítsd és a forró paradicsomhoz folyamatosan adagold a többit, ahogy vágod. Könnyebben felforr így a keverék és hamarabb tűnik el a felesleges víz. Főzd addig, amíg a paradicsom meg nem puhul.

6. Ekkor választásod szerint botmixerrel, turmixal, lassúpréssel, esetleg kézi paszírozóval pürésítsd a paradicsomot és adj hozzá 10 literenként egy teáskanál aszkorbinsavat.

7. Ezen a ponton kapcsolódj be, ha eleve paradicsomlével kezded! 🙂
Forrald fel újra a paradicsomlevet és főzd addig, amíg a kedved szerinti sűrűséget eléri.

8. A forró levet egy tölcsér segítségével merd át a tiszta üvegekbe, tedd rájuk a kupakokat és helyezd a befőző automatába vagy a konzervgyárosba, esetleg egy sima fazékba, aminek konyharuhát, rácsot vagy újságpapírt teszel az aljára.

9. A befőző automatában és a fazékban 100 fokon 35 percig kell hőkezelni az így elkészített paradicsomlét.

A konzervgyárosban 10 psi nyomáson 20 percig hőkezelünk.

10. Az idő lejárta után kivesszük az üvegeket az automatából, konzervgyárosból, vagy a fazékból és szellős helyen hagyjuk kihűlni őket. Ezután a kamrapolcon akár több évig is eláll a paradicsomlevünk.

 

Hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Tetszett a recept?

359 Pontok
Upvote Downvote